Haber

AB’den AGİT Kuzey Makedonya başkanlığına destek mesajı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) dönem başkanlığı süresince Kuzey Makedonya’nın oluşturduğu tehdit karşısında Kuzey Makedonya’ya destek vereceğini söyledi. Rusya, Avrupa’nın güvenliği için.

Borrell, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani ile görüşmesi öncesi basına açıklamalarda bulundu.

Kuzey Makedonya’nın yıl başı itibarıyla AGİT dönem başkanlığını devralmasına değinen Borrell, görüşmede AB-AGİT işbirliğinin ele alınacağını söyledi.

Borrell, Rusya’nın AGİT üyesi olmasına rağmen örgütün Helsinki Nihai Senedi ve Paris Tüzüğü’nü tamamen ihlal ettiğini belirterek, AGİT’teki tartışma ve kararların sert olduğunu, bu nedenle Kuzey Makedonya’nın ağır bir iş yüküne sahip olduğunu belirtti. altında olduğunu söyledi.

Borrell, AB’nin AGİT ve devir teslim lideri Kuzey Makedonya’ya tam destek vereceğini vurguladı.

AB Yüksek Temsilcisi, görüşmede Osmani ile aday ülke Kuzey Makedonya ve AB arasındaki ilişkileri de ele alacaklarını belirterek, bu ülkenin AB’nin dış ve güvenlik politikasıyla yüzde 100 uyum içinde hareket ettiğini belirtti.

Son dönemde Bulgaristan ile Kuzey Makedonya arasında artan gerilime değinen Borrell, “Bazı milliyetçi siyasetçilerden kin ve şiddet içeren kabul edilemez açıklamalar duyuyoruz. Bu sadece gerilimi tırmandırabilir ve iyi komşuluk ortamına yakışmaz.” Şiddeti teşvik eden her türlü eylemi şiddetle kınıyorum.” dedi.

Yolsuzluğa odaklanmak

Osmani, AGİT’in kurucu anlaşmalara bağlılığını teyit etmek için Brüksel’i ziyaret ettiğini, cumhurbaşkanlığı döneminde ülkesinin yolsuzluğa odaklanacağını ve bu konuda yeni girişimler geliştirmeyi hedeflediğini de kaydetti.

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Osmani, Rusya’yı Ukrayna’dan çekilmeye ve AGİT maliyetlerine uymaya çağırdı.

habergolhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu