Ekonomi

Avrupa Borsaları Alım Ağırlığıyla Başladı

Avrupa borsaları haftanın son işlem gününe alımlarla başladı.

Açılışın ardından Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 0,2 artarak 465,16 puana yükselirken, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,1 artarak 16.309 puan oldu.

İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,3 artışla 7 bin 650 puana, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,2 artışla 7 bin 308 puana, İspanya’da IBEX 35 endeksi yüzde 0,3 primle 9 bin 454 puana, MIB 30 İtalya’da endeks yüzde 0 oldu. 27.788 puanda duruyor ve 0,2 puan kazanıyor.

Dün 1,0944’te yatay bir seyirle kapanan euro/dolar paritesi, şu sıralar bir önceki kapanışın hemen altında 1,0940’ta istikrar kazanıyor.

Önemli merkez bankalarının para politikası kararlarının açıklandığı haftanın son gününde küresel piyasalar olumlu bir seyir izlerken, dün Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) şahin tavrı dikkat çekti.

Dün yüksek enflasyon karşısında üst üste 8. kez üç ana politika faizini 25 baz puan artıran ECB, önümüzdeki dönemde de faiz artırımlarına devam edeceğinin sinyallerini verdi.

ECB kararında, “Faiz kararları, gelen ekonomik ve finansal veriler, enflasyonun ana dinamikleri ve para politikası aktarımının gücü ışığında enflasyon görünümünün değerlendirilmesine dayalı olarak alınmaya devam edilecektir.” söylendi.

Bankanın enflasyon tahminini bu yıl için yüzde 5,3’ten yüzde 5,4’e, 2024 için ise yüzde 2,9’dan yüzde 3’e yükseltti.

ECB Lideri Christine Lagarde, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi’nde fiyat baskılarının yüksek olmaya devam ettiğini ve enflasyonla mücadele için parasal sıkılaştırmaya ara vermeyeceklerini söyledi.

Bir süredir dünya ekonomilerinin temel sorunu olan enflasyonun sınırlı da olsa gerilemeye devam ettiğini belirten analistler, para politikalarına ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini belirtti.

Öte yandan bugün gözler Euro Bölgesi’nin enflasyon verilerine çevrilirken analistler, Mayıs ayında yıllık Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 6,1 artmasının beklendiğini bildirdi. Avro Bölgesi’nde de TÜFE Nisan’da yüzde 7 arttı.

Analistler ayrıca bugün ABD’de Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi bilgilerinin takip edileceğini bildirdi.

susehrihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu