Ekonomi

Bitcoin ETF’si yine reddedildi: SEC sert duruşunda kararlı

Investing.com – ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komitesi (SEC), CBOE BZX Hisse Senedi Borsası. bitcoin ETF’yi başlatma başvurusunu bir kez daha reddetti. Cathie Woods’un yönettiği Ark Investment ve 21PayARK 21Shares Bitcoin ETF’yi başlatmak amacıyla Haziran 2021’den beri borsa ile çalışıyor.

CBOE, 13 Mayıs 2022 tarihli en son başvurusunda, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na manipülasyonu önlemek için Chicago Ticaret Borsası (CME) ile işlemleri ortaklaşa izleyeceklerini iddia etmişti. SEC bu mantığı kabul etmedi çünkü CME’de yalnızca Bitcoin vadeli işlemleri alınıp satılırken, Bitcoin spot sözleşmeleri işlem görmüyor.

CBOE ayrıca, döviz ve emtia spot piyasalarının genel olarak düzensiz olduğunu ve bunun, geçmişte düzenleme eksikliği nedeniyle SEC’e sunulan ETF’lerin reddedilmesine yol açmadığını savundu.

SEC, ETF’yi reddetmesini, borsanın “sahte ve manipülatif işlemlerin yeterince önlendiği araçları” gösterememesi temelinde haklı çıkardı.

Bugüne kadar, spot piyasaya dayalı SEC onaylı BTC ETF’si bulunmamaktadır. Bugüne kadarki tüm ETF’ler vadeli işlem piyasasına dayanmaktadır.

Haber: Marco Oehrl

 

yenipazarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu