Haber

CHP’li 5 kadın HÜDA-PAR Meclis’e atandı

ANKARA – CHP’nin Meclis Başkanlık Divanı ve kümelenme yönetiminde görev alacak 9 milletvekilinden 5’inin kadın olması dikkat çekiyor. Denizli Milletvekili Gülizar Karaca Biçer, uzun süre doğa ve insan hakları alanında genel başkan yardımcılığı görevinin ardından Meclis Başkan Yardımcılığına atandı. Güldal Mumcu ve Şafak Pavey daha önce bu koltuğa oturmuştu.

CHP’nin uzun süredir küme yönetiminde kadın küme genel başkan yardımcısı olmaması da eleştiri konusu oldu. 10 yıllık bir sürenin ardından bu göreve Afyon Milletvekili Burcu Köksal atandı.

Meclis Başkanlık Divanı’nda görev alacak CHP’nin belirlediği 3 katip üyesinin de kadın olması dikkat çekiyor. Katipliğe atanan Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, 77 yıl sonra Trabzon’dan seçilen ilk CHP kadın milletvekili ve son baro seçimlerinde Trabzon’un ilk kadın baro başkanı oldu.

Katip Üye Osmaniye Milletvekili Asu Kaya, CHP’nin Osmaniye’den seçilen ilk kadın milletvekilidir. CHP tarihinde hiç kadın milletvekili olmayan Katip Üye Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş de 14 Mayıs seçimlerinde Giresun’dan Meclis’e girmeye hak kazanan kadın siyasetçi.

Edinilen bilgiye göre CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, HÜDA-PAR ve Yeniden Refah Partisi’nin bulunduğu Meclis’te kadın yönetici sayısının fazla olmasını, Meclis Başkanlık Divanı ve Kümesi’nde en az 5 kadının yer almasını istedi. yönetim. Bunun üzerine CHP Meclis Kümesi tarafından bu 5 kadın siyasetçi belirlendi. (DUVAR)

salpazari-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu