Teknoloji

Çin: Rusya ile askeri işbirliğini geliştirmeye hazırız

Milli Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tan Kıfey,Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, iki ülkenin orduları “uluslararası eşitlik ve adaleti sağlamak” ve ” küresel güvenliğe katkıda bulunmak”Birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in bu ay başında Moskova’ya yaptığı ziyarette Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile vardığı anlaşmayı hatırlatan Tan, ” Çin ordusu, iki devlet başkanı tarafından varılan anlaşmayı tam olarak uygulamak için stratejik iletişim ve koordinasyonu güçlendirmeye hazır.”söz konusu.

Tan, Çin ile Rusya arasındaki ilişkinin Soğuk Savaş’taki gibi emsal teşkil eden bir ittifak olmadığını çünkü ” çatışmacı değil” Ve ” üçüncü tarafları hedef almamak”ilkelerini vurguladı.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasının ardından Çin, “savaş” ve “işgal” kelimelerini kullanmaktan kaçınmış ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yapılan oylamada çekimser kalarak Moskova’yı kınamayan birkaç ülke arasında yer almıştır.

ABD, Pekin yönetimini savaşta Rusya’ya silah takviyesi yapmaması konusunda uyarırken, iki ülke doğrudan silah satışı olmamasına rağmen ortak askeri tatbikatlar da dahil olmak üzere askeri işbirliklerini sürdürdü.

Çin, savaşın yıl dönümü olan 24 Şubat’ta krize siyasi çözüm önerilerini içeren 12 maddelik bir bildiri yayınladı. tutum belgesi” açıklamıştı. Belgede, ülkelerin egemenliklerine saygı gösterilmesi, meşru güvenlik kaygılarının dikkate alınması, tek taraflı yaptırımlara son verilmesi ve tansiyonun kademeli olarak düşürülerek ateşkes sağlanması gerektiği vurgulandı.

Ateşkes önerisini fiili durumun kabulü olarak algılayan ABD ve Avrupa Birliği ile Ukrayna tarafından kabul edilmedi. Kiev yönetimi bu koşullarda bir barış “dondurucu savaş”anlamına geleceğini söylemişti.

Rusya da Çin’in görüşünü önemsediğini ancak Ukrayna sorununun çözümünde barış yoluna geçiş için gerekli koşulların mevcut koşullarda oluşmadığını ifade etti.

Çin Devlet Başkanı Xi’nin Moskova ziyareti sırasında iki ülke liderleri stratejik iş birliğini küresel ölçekte genişletme taahhüdünde bulundu.

Uzakdoğu’dan Avrupa’ya, Güneydoğu Asya’dan Orta Doğu’ya, Afrika’dan Latin Amerika’ya, Ukrayna’daki krizden Kuzey Kore’nin nükleer enerjisine stratejik iş birliğinin genişletilmesine ilişkin Xi ve Putin imzalı ortak bildiride, programda görüşlere yer verildi. Suriye’deki iç savaştan Libya ve Filistin’deki duruma kadar farklı sorun alanlarında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu