Haber

Engellerin üzerinden yüzdü, genç yaşta 120 madalya kazandı

Türkiye ve yurtdışında düzenlenen turnuvalarda 60 altın, 25 gümüş ve 35 bronz olmak üzere 120 madalya kazanan zihinsel engelli milli yüzücü Varol Vasilica, sporla hayatının değiştiğini söyledi.

Milli Piyango Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’nde bakım ve koruma altında bulunan 23 yaşındaki Varol Vasilica, 14-16 Kasım tarihlerinde düzenlenen Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Yüzme Türkiye Şampiyonası’na damgasını vurdu. Serbest ve sırtüstünde 50, 100 ve 200 metrede 6 şampiyonluk kazanan Vasilica, kariyerindeki toplam madalya sayısını 120’ye çıkardı. 3 Kasım’da Yalova Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde temizlik görevlisi olarak göreve başlayan Vasilica 2022, 13 yıl önce başladığı sporla hayatının değiştiğini anlattı. Milli yüzücü, “Eskiden içine kapanıktım. Sosyal hayatım yoktu. Sosyal hayatım yoktu. Kimseyle diyaloğum da yoktu. Herkes bana derdini anlat diyordu. Yapamadım.Hep ağlayıp üzülüyordum.Bu yüzden bir hocanın tavsiyesi ile spora başladım.Sonradan farklı bir çocuk olmaya başladım.Çok agresifim.Bir de sinirliydim.Spora başladıktan sonra İyileştim, çok sosyal oldum. İnsanlarla iletişim kurmayı öğrendim” dedi.

“Ülkemi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum”

2016 yılında İtalya’da düzenlenen Avrupa şampiyonasında 50 metre sırtüstünde 4. olan milli yüzücü, 2023 yılı Şubat ayında Fransa’da yapılacak dünya şampiyonasında derece elde etmek istiyor. Son Türkiye şampiyonasında 6 şampiyonluk yaşayan Vasilica, “Bu gurur verici. Günde 7 kilometre yüzüyorum. 2-3 saat antrenman yapıyorum. Bu antrenman verimli geçiyor. Çok mutluyum. Çok üretken ve hırslıyım. İstiyorum. ülkemi en iyi şekilde temsil etmek.” Şeklinde konuştu.

Milli sporcu kendisi gibi engellilere spor yapma tavsiyesinde bulundu. – YALOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu