İş

EYT’lilere kritik uyarı: Geriye dönük borç olabilir

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kaynakları, ayda 35-40 bin kişinin emeklilik işlemlerini yürütecek kadar uzman işçi bulunduğunu, uzman olmayan işçinin ise işten çıkarıldığını bildirdi. süreçlerin hızlandırılması amacıyla emeklilik belgesinin gözden geçirilmesi için bir günlük eğitim verilmiştir.

SGK kaynakları, belgeleri hatalı incelenen birçok EYT’linin emekli olmuş olabileceğini, ileride tüm dosyaların uzmanlar tarafından inceleneceğini bildirdi.

Emekli aylığı bağlama işleminin ciddi uzmanlık gerektiren bir iş olduğuna işaret eden SGK kaynakları, Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur’un ortasında geçiş yapanlar başta olmak üzere EYT üyelerinin dosyalarında ciddi hatalar olacağını söyledi. ve ilerleyen yıllarda bu hataların birer birer ortaya çıkacağını ifade etmektedir.

Bayram ikramiyesi ödenemez

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ayda 35 bin kişiyi emekli eden SGK’nın geçtiğimiz Mart ayında 250 bin EYT’linin emeklilik sürecini tamamladığını belirterek, başvuran tüm EYT’lilerin maaşlarını mayıs ve tatilde alacağını söyledi. ikramiye ödenecektir. SGK kaynakları, 2 milyon 250 bin EYT’linin sürecinin yıl sonuna kadar uzatılacağını belirtirken, emekli maaşları ödenmeyen EYT’lilerin bayram ikramiyelerini aylar sonra alacağına da değindi.

haber-keban.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu