Haber

Fatih’te Pitbull Saldırısı Sonucu Ölüm: Sanık Polis Memuruna 10 Yıl 10 Ay Hapis Cezası

Fatih’te pitbulla saldırıya uğradığı iddiasıyla, çıkan kavgada bir kişiyi tabancayla vurarak öldürdüğü iddiasıyla hakim karşısına çıkan sanık polis, ilk duruşmada 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Fatih’te 6 Aralık 2022’de Poyraz Gelener’i (25) iki pitbull köpeği ve 3 kişinin saldırısına uğradığı iddiasıyla çıkan kavgada tabancayla vurduğu iddiasıyla hakim karşısına çıkan sanık polis memuru KA (28) hakkında karara bağlandı. İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık KA ve tarafların avukatları hazır bulundu. Duruşmaya, merhum Poyraz Gelener’in ağabeyi Seyfullah Gelener de müşteki sıfatıyla katıldı.

“Köpekleri görünce dehşete kapıldım, ne yaptığımı bilmiyordum”

Duruşmada savunmasını yapan sanık KA, köpekleri görünce paniklediğini, maktulün bıçağı göstererek köpeklerin kendisine saldırmasını sağladığını iddia etti. “Havadan korumak için 3 el ateş ettim. Daha sonra kişi yaralandı. Yaralı olduğunu görünce 112’yi aradım. İlk baskın maktulden geldi, direk yumruk attı. Köpekleri görünce dehşete kapıldım ne yapacağımı bilemedim. Ağızlarında ağızlık yoktu, bana saldırıyorlardı” dedi.

“Kardeşimi kasten öldürdü”

Maktulün kardeşi Seyfullah Gelener, ifadesinde zanlılardan şikayetçi olan köpeklerin saldırgan olmadığını belirterek, “Olayı görmedim ama yakınlardaydım. Köpeklerden biri 7 yıllık eğitimli ve uysal. Diğeri yavru, zinciri var. Saldırgan bir hayvan değil. Tartışma başladıktan sonra abim köpekleri demire bağladı. Köpek saldırgan bir cinsse akın belirtisi olmalı. Kardeşimi kasten öldürdü.”

“Köpeklerde tasma görmedim, hep havlarlardı”

Duruşmada olay mahalline yakın bir yerde güvenlik görevlisi olduğunu belirten İbrahim Türke tanık olarak dinlendi. Türke, ifadesinde, “Olay anında peş peşe silah sesleri geldi. Ardından bağırış sesleri geldi. Sanık KA’yı gördüm ve bana ‘Ben polisim, ambulansı arayın’ diye bağırdı.

Mahkemede sanık avukatı Süleyman Kaya, olayda hukuki savunma şartlarının oluştuğunu belirterek müvekkili hakkında haksız tahrik indirimi uygulanmasını talep etti.

10 yıl 10 ay hapis

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, merhum Poyraz Gelener’in önce küfür edip ilk yumruğu attığı gerekçesiyle suçun haksız tahrik altında işlendiğine karar vererek sanık KA’yı 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırarak sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Duruşma çıkışında basına açıklamalarda bulunan maktulün ağabeyi Sefullah Gelenler, “Adaletin bir kez daha tecelli etmediği aşikar” dedi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, zanlı KA’nın haksız tahrikle ‘kasten öldürme’ suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu