Haber

Gaziantep’in meşhur yemeği Mumbar Dolması yoğun talep görüyor

Gaziantep’in yöresel yemeklerinden mumbar dolması yoğun talep görüyor ve lezzetiyle vatandaşlar tarafından beğeniliyor.

Gaziantep’in meşhur yemeklerinden biri olan mumbar dolması, küçükbaş hayvanların bağırsaklarının bulgur ve et karışımıyla doldurulması ile yapılıyor. Yapımı oldukça zor olan mumbar dolması, hayvanların bağırsakları yeterince temizlendikten sonra yaklaşık 4 saat kadar pişirilir. Mumbar dolması fiyatı 160 – 170 lira arasında satılıyor.

“Kışın soğuk havalarda daha çok tercih ediliyor”

Mumbar dolması kışın soğuk havalarda daha çok tercih edildiğini belirten Ökkeş Öztürk, “Mumbar dolması, Gaziantep’te yemekten önce ya da ana yemek olarak sıklıkla tüketiliyor. Diğer yöresel yemeklerin yanında tercih edilen bu lezzet, daha çok soğuk havalarda tercih ediliyor. Kışın hava durumu Yazın ise “Gündüz daha fazla talep oluyor. Mumbar, Gaziantepli vatandaşların yemek öncesi ya da ana yemek olarak sıklıkla tükettiği bir yemektir. Gaziantep’te kavrulmuş hali tercih ediliyor. Et suyuyla yapılan çeşitleri de bulunmaktadır. Mumbar dolması diğer yöresel Gaziantep yemeklerinin yanında sıklıkla tüketiliyor.” dedi.

“Kuzunun ince bağırsağından yapılıyor.”

Mumbar dolması yapımını anlatan Öztürk, “Kuzunun ince bağırsağından yapılıyor. Yaptığımız harçla bağırsaklar dolduruluyor. Bulguru, sarımsağı, salçayı, karabiberi, biberi, kuyruk yağını ve üzerine ilave ediyoruz. tuz. Pişen mumbarları yağda kavuruyoruz. Üzerine baharatlar ekleniyor. Kaynamaya et suyu da ekleniyor.” “Yerleştiriliyor” dedi.

“Mumbar dolması turistlerin de ilgisini çekiyor”

Yerli ve yabancı turistlerin mumbar dolmasına olan ilgisine değinen Öztürk, “Lezzetine hayran kalan turistler, böyle bir lezzeti nasıl keşfettiklerini bilmek istiyor. Mumbar dolmasının püf noktalarını ve tanımını merak eden turistler internet sitelerinden bakabilirler. mumbar dolması tanımı ve mumbar dolması tanımı gibi.” dedi.

Günde 50-60 porsiyon satış yaptıklarını belirten Öztürk, fiyatların 160-170 TL arasında değiştiğini kaydetti. – GAZİANTEP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu