Ekonomi

İşbir Sentetik, depreme dayanıklı yapılarda kullanılmak üzere karbon elyaf üretimi için çözüm geliştirdi.

İşbir Sentetik, titreşime dayanıklı yapılarda kullanılmak üzere karbon elyaf üretimi için geliştirdiği çözümle değerli bir rol oynayacak.

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından ‘karbon fiber’ olarak bilinen ‘karbon fiber’, yapıların depreme karşı güçlendirilmesinde değerli bir çalışma olarak gündeme geldi. Karbon elyafın yoğun kullanımı öngörülürken, karbon elyaf üretimi arayışları hız kazandı. İşbir Sentetik attığı adımla depreme dayanıklı binalar için kritik önem taşıyan karbon elyaf üretiminde değerli bir çözüm geliştirdi. İşbir Sentetik, Big Bag üretiminde kullanılan makinaları küçük bir modifikasyonla karbon elyaf üretimine olanak sağlayan hale getirdi. Böylece dünyanın Big Bag devi İşbir, depreme dayanıklı inşaat alanına girecek.

İşbir Sentetik, karbon elyaf talebindeki artış nedeniyle bu alana yatırım yapmayı planlamaktadır. Yakın gelecekte karbon elyaf üretimi için Ar-Ge çalışmaları devam etmektedir. İşbir, Balıkesir’de halihazırda Big Bag üretiminde kullanılan tesisini karbon elyaf üretimine tahsis etmiş olacak. Big Bag üretimi tamamen Hindistan’a kaydırılacak. Artan talebe cevap verebilmek için Hindistan’daki fabrika kapasitesini yüzde 100 artıracak. Böylece Balıkesir’deki üretim tesisi karbon elyaf üretimine odaklanırken, Hindistan Big Bag üretimini karşılayacak. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu