Ekonomi

Kiracılar mutlu, ev sahipleri mutsuz

İSTANBUL (İGFA) – Geçen yıla kadar kira artışı TÜFE’ye göre hesaplanıyordu ancak fahiş kira artışlarının ardından hükümet bunu önlemek için 1 Temmuz 2023’e kadar geçerli olan yüzde 25’lik kira artış sınırına geçti. arttırmak. Merak konusu olan 1 Temmuz sonrası kira artış oranının ne olacağı konusunda kiracıları sevindiren haber.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan geldi. Tunç, kira artışının sona ermesine ilişkin yaptığı açıklamada, çalışmaların devam ettiğini ve konut kiralarına uygulanan yüzde 25’lik kira artış sınırı yönetmeliğinin uzatılacağını duyurdu. Adalet Bakanı Tunç, “Kiralara yapılan yüzde 25’lik zam sonuna kadar uzatılacak.

SAHİPLERİ MUTLU

TÜGEM üyesi Emlak Danışmanı Gülcan Altınay, kira artış limitinin uzatılmasının enflasyon karşısında parası tükenen ev sahiplerini rahatsız edeceğini söyledi. Emlak Danışmanı Gülcan Altınay, “Kiralardaki yüzde 25’lik artışın 1 Temmuz’dan sonra uzatılmasıyla kiracılar bu duruma çok sevinecek ama mal sahipleri bu durumdan çok rahatsız. Çünkü enflasyonun artmasıyla birlikte gıda ve giyim gibi diğer temel ihtiyaçlardaki artış hızının yüksek olduğunu ve bu durumda geçim sıkıntısı çektiklerini, bazı ev sahiplerinin ev kirası olarak daire kiralamış olabileceğini belirtenler var. tek geçim kapısı olduklarını ve bu vesileyle konulan zam sınırı ile aldıkları kirayla geçim sıkıntısı çektiklerini söyledi.

“EV SAHİPLERİ EVLERİNİ SATMAK İSTİYOR”

Sadece kira geliri ile geçinen konut sahiplerinin bu uygulamadan mağdur olduğunu ve çıkış yolu olarak evlerini satma eğiliminde olduklarını belirten Altınay, şöyle devam ediyor: “Böylece bazı ev sahipleri dairelerini satma eğiliminde oluyor ve kiracılar yine mağdur oluyor. ” söz konusu.

aslanapaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu