Teknoloji

Sadece 0,4 saniyede 10.000 kat genişleyebilen yapışkan bir madde yayan canlı: Myxini

balçık yılan balığı, mixiniveya asalak balık olarak da bilinen kaygan balık miksiniform Farklı bir savunma sistemi var. Bu canlılar, balçıklarını kullanarak avcıların solungaçlarını bir saniyeden daha kısa sürede bloke edecek ve bunu bir savunma sistemi olarak kullanacak şekilde evrimleşmiş görünüyor.

mixini, 0,4 saniyede boyutunun 10.000 katına genişleyen mukus üretir gezegendeki en ince hayvanlar olarak kabul edilir. Kaydedilen görüntüler, bu balığın ürettiği yapışkan maddenin yırtıcıları kovmada ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Özellikle uygun bir örnek, öldürmek için yaklaşan bir köpekbalığının, muhtemelen ağzına saplanmış kükürt topuyla karışan bir pişmanlık tadıyla kurbanından anında vazgeçtiğini gösterir.

Bu balığın ürettiği yapışkan element, deniz suyunun mukus bezleri tarafından salgılanan iki farklı bileşenle etkileşime girmesiyle oluşur. Deniz suyunda hızla şişen ve patlayan mukus liflerinden oluşan bir ağ oluştururlar. müsin veziküllerive sözde orta filaman (IF) bir tür lif bakımından zengin iplikleriçerir.

Bu bireysel IF iplikleri yalnızca 12 nanometre genişliğindedir ancak uzunlukları 15 santimetreye kadar çıkabilir. Konik ilmek katmanlarından oluşan, sorun adı verilen iplik benzeri demetler halinde düzenlenirler.

Araştırmacılar, 2019 tarihli bir makalede Myxini slime’ın gizemini ve nasıl bu kadar hızlı bir şekilde suya dönüştüğünü çözmek için iplik hücrelerinin deniz suyuyla temas ettiğinde nasıl davrandığına daha yakından baktı. Sorunların bir avcının saldırısının zaman çerçevesi içinde (100 ila 400 milisaniye arasında) çözülmeye başladığını ve rahatsızlığın avcının ağzı gibi bir yüzeye tutturulması durumunda bunun daha da hızlı gerçekleşebileceğini keşfettiler.

Çileler bu dinlenme süresinde orijinal boyutlarının 10.000 katına kadar büyüyebilir ve mukus veziküllerinin solungaçları işgal eden gerçekten rahatsız edici yapışkan bir top oluşturmak için ortaya getirebileceği bir iplik ağı oluşturabilir. Deniz suyu, demetleri bir arada tutan protein yapıştırıcısını çözerek elastik güç depolarını serbest bırakırken, bu dönüşümü tetikler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu