Haber

TTK Amasra Kurumu Patlama Vakası Sürüyor

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Kurumu’na ait maden ocağında 14 Ekim 2022’de meydana gelen ve 43 işçinin hayatını kaybettiği, 9 işçinin de yaralandığı patlamayla ilgili 7’si tutuklu 23 sanığın yargılanmasına 24 Temmuz Pazartesi günü devam edilecek.

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 195 sayfalık iddianamenin Bartın 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilmesinin ardından davanın duruşmaları 25-28 Nisan ve 3-5 Mayıs tarihlerinde görüldü.

Bartın Adliyesi’nde özel olarak oluşturulan salonda 24 Temmuz’da yapılacak duruşmada 118 müşteki dinlenecek.

Nisan ve Mayıs aylarındaki iki duruşma ve yedi gün süren duruşmalarda tutuklu ve tutuksuz sanıkların ifadeleri alındı, müştekinin sözlerinin alınması için duruşma 24 Temmuz’a ertelendi.

Dönem

14 Ekim 2022 günü saat 18:15 sıralarında Bartın’ın Amasra ilçesindeki TTK Amasra Kurumu maden ocağında meydana gelen patlamada 41 işçi hayatını kaybetti, 11 işçi yaralandı. Bir işçi 4 Kasım 2022’de sevk edildiği hastanede, bir işçi de tedavi gördüğü hastanede 5 Nisan’da hayatını kaybetti.

Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında aralarında TTK Amasra Kurum Müdürü Cihat Özdemir’in de bulunduğu 24 zanlı gözaltına alındı.

Şüpheliler arasında TTK Amasra Kurum Müdürü Cihat Özdemir, Kuruluş Müdür Yardımcısı Salih Atmaca, İşletme Müdürü Selçuk Ekmekci, İş Güvenliği ve Eğitimi Başmühendisi Volkan Soylu ve Başmühendis Mehmet Tural, el arabalarından (birkaç üretim biriminden oluşan taş ocağı) sorumlu maden mühendisleri Levent Aydın ve İbrahim Hakan Mengeş ile güvenlik mühendisi Şahan Kahraman’ın yer aldığı zanlılar, “kasıtlı ihmal ve birden fazla yaralanmaya neden olma, birden fazla ölüme neden olma” suçlarından tutuklandı. ü çıkarıldıkları hakimlik tarafından 9’u savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Soruşturma sürecinde bu zanlılar arasında yer alan bir kişi hakkında takipsizlik kararı verildi.

İddianamede tutuklu sanıklar Özdemir, Ekmekçi, Soylu ve Tural’a 42 kez “olası kasten öldürme” suçundan 4 yıl 16 aydan 12 yıla kadar, “kasten yaralama olasılığı”ndan 4 yıl 840 yıldan 1050 yıla kadar hapis cezası verildi.

İddianamede, bu 4 sanık hakkında iki suçtan 16 aydan 1062 yıla kadar toplam 844 yıl, 4’ü tutuklu 19 sanık hakkında da “kasten taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçlamasıyla 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.

Mahkeme heyeti, 28 Nisan’daki duruşmada açıklanan ara kararda kurum müdür yardımcısı Salih Atmaca’nın denetim kuralına göre tahliyesine, diğer 7 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu