Haber

Vatikan, kayıp kız Emanuela Orlandi hakkında yeni soruşturma başlattı

Vatikan’da savcı olarak görev yapan Adaleti Savunuculuk Bürosu, yaklaşık 40 yıl önce İtalya’da kaybolan Emanuela Orlandi’nin davasıyla ilgili yeni bir soruşturma başlattı.

İtalyan basınında Vatikan yetkililerine dayanılarak verilen habere göre, Papa Francis’in gerçeğin ortaya çıkarılmasını istemesi ve Orlandi’nin ailesinin farklı isimlerle yetkililere başvurması nedeniyle Adalet Bakanlığı’nın yeni soruşturma açılmasına karar verdiği belirtildi.

Vatikan nihayet Orlandi’nin kalıntılarını aramak için 2019’da kendi topraklarındaki Alman mezarlığında definlerin açılmasına izin verdi, ancak herhangi bir bulguya ulaşılmayınca soruşturmayı Nisan 2020’de kapattı.

Orlandi olayıyla ilgili Netflix kanalı geçtiğimiz aylarda “Vatikan kızı” adı altında bir dizi belgesel yayınlamış ve çok sayıda görgü tanığıyla yaptığı röportajlarda Vatikan ve Vatikan-mafyası içindeki cinsel istismar olaylarının olduğu ısrarla vurgulanmıştı. ilişkisi Emanuela Orlandi’nin ortadan kaybolmasının arkasında olabilir.

“Vatikan’da gerçekleri çok uygun bir şekilde biliyorlar.” Orlandi’nin ağabeyi Pietro Orlandi, Papa Francis’e kız kardeşinin nerede olduğunu sorduğunda, iki kez üst üste “Cennette, meleklerle birlikte” cevabını aldı.

Öte yandan 31 Aralık 2022’de hayatını kaybeden Emerit Papa XVI. diyerek, “Bu hayalet belge yayınlanmadı çünkü böyle bir belge yayınlanmadı. Bir şey yok” dedi. dedim.

Emanuela Orlandi olayı

Babası Vatikan’da memur olan Emanuela Orlandi, 22 Haziran 1983’te 15 yaşında gizemli bir şekilde ortadan kayboldu ve bir daha kendisinden haber alınamadı.

Orlandi’nin, Papa 2. John Paul suikastının zanlısı Mehmet Ali Ağca’nın İtalya’da cezaevindeyken serbest bırakılması için kaçırıldığı iddia edildi.

Emanuela Orlandi’nin yaşadığı ya da kendisiyle ilgili olduğu iddia edilen kemiklerin bulunduğu yönünde zaman zaman tezler ortaya atılsa da aradan geçen 39 yılda somut bir bulgu ortaya çıkmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu