Haber

Çin: ABD, Ukrayna’daki savaşın en büyük silah kaynağı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Vinbin, Çin’in Ukrayna Savaşı için Rusya’ya silah ve mühimmat sağlayacağını iddia eden ABD’nin “savaşın en büyük silah kaynağı” olduğunu söyledi.

Sözcü Wang, Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında ABD Başkanı Joe Biden’ın Kiev ziyareti sırasında Ukrayna’ya 500 milyon dolarlık ek askeri yardım yapılacağını açıkladığını hatırlattı.

Washington’ın “barış savunucusu” olmaktan çok “çatışmacı” olduğuna dair çok fazla kanıt olduğu görüşünü dile getiren Vang, “Ukrayna’daki savaşta en büyük silah kaynağı ABD. Amaç yalan yere Çin’in silah sağlayacağını iddia etmeleridir.Savunma sanayi şirketlerinin bir yandan dünyaya barış getirmek istiyorum derken ceplerini doldurmalarını izlemek vicdanlarına sığar mı?” söz konusu.

Vang, “kapsamlı bir stratejik koordinasyon ortaklığı” olarak nitelendirdiği Çin-Rusya ilişkilerinin “ittifak kurmama”, “çatışmaya girmeme” ve üçüncü kişileri hedef almama ilkeleri üzerine kurulduğunu vurgulayarak, “Biz yapıyoruz. ABD’nin Rusya ile ilişkilerimizde bizi suçlamasını ve üzerimizde baskı kurmasını kabul etmiyoruz” dedi.

ABD’nin ne yaptığını düşünmesi ve ateşi körüklemekten, çatışmadan yararlanmaya çalışmaktan vazgeçmesi gerektiğini belirten Vang, “ABD’nin Afganistan’da ‘son Afgan kalana kadar savaşı sürdürme’ stratejisini uyguladığını gördük. ve Ukrayna’da ‘son Ukraynalı kalana kadar savaş’ mı istiyorlar?” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 19 Şubat’ta ülkesinin CBS televizyonuna verdiği bir röportajda, Amerikan istihbaratının Çin’in Ukrayna savaşında Rusya’yı desteklemek için silah ve mühimmat sağlamayı düşündüğü bilgisini aldığını iddia etmişti.

Çinli şirketlerin halihazırda Rus savunma sanayisine “öldürücü olmayan” destek sağladığını savunan Blinken, yeni bilgilerin Pekin’in doğrudan “öldürücü” silah ve mühimmat tedarik edebileceğini gösterdiğini belirterek, “Çin’in Rusya’ya silah tedarik etmesi ciddi sorunlara yol açacaktır. ilişkilerimizdeki sorunlar açılır.” açıklama yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu